פיצויים על פוסט טראומה – כמה הם ואיך משיגים?

פוסט טראומה (PTSD) היא מחלה פסיכיאטרית הנגרמת מאירוע טראומתי ומשתנה מאדם לאדם בעוצמות ובתגובות. כיצד ניתן להשיג פיצויים על פוסט טראומה וכמה הם?  על כך במאמר הבא.

 

מהי הפרעת דחק פוסט טראומטית?

כל אדם עובר דברים לא צפויים בחיים המשבשים את המערכת הנפשית והרגשית שלו וכל אחד מגיב ומתנהג אחרת. אנשים שעוברים טראומה קשה יכולים לחוות אותה בפלאשבקים, חרדות, פחדים, סיוטים וכד' בצורה שונה. יהיו כאלה אף שהטראומה תגרום להם למחשבה על אובדנות או להתפרצויות זעם ואלימות כלפי הסביבה וכן הלאה. מדובר על חיילים שעברו הלם קרב, אנשים שחוו פיגוע, תאונת דרכים, לידה טראומטית, תקיפה, אונס, תאונת עבודה כמו כריתת איבר, טביעה ועוד. 

 

כיצד מקבלים פיצויים על פוסט טראומה?

כשמדובר על אנשי צבא עם פוסט טראומה הפיצוי מגיע אליהם ממשרד הביטחון לאחר וועדה רפואית. נפגעי פעולות האיבה יוכלו לתבוע פיצוי על פי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה. בניגוד לכך, אזרחים יכולים לפנות לכמה ערוצים. מי שחווה פוסט טראומה בעבודה תיחשב לו ההפרעה כתאונת עבודה והוא יוכל לתבוע את הביטוח הלאומי. אנשים שחוו פוסט טראומה לאחר תאונת דרכים יכולים לתבוע את הפיצוי מחברת ביטוח החובה. ניתן גם לתבוע את הביטוח הלאומי בהתאם לתקנות המופיעות בספר הליקויים של המוסד ולקבל אחוזי נכות מהוועדה הרפואית. חשוב למצות את כל הזכויות בכל הערוצים ולכן יש לפנות לעורך דין המומחה בתחום. לפרטים נוספים בקרו באתר https://pitzuim.co.il/. על מנת לקבל פיצוי יש להציג מסמכים רפואיים מפסיכיאטר המוכיחים את הקשר הסיבתי בין המצב הנפשי לטראומה שחווה.

 

כמה פיצוי ניתן להשיג?

על פי הביטוח הלאומי ניתן לקבל בין 10%-100% נכות על פוסט טראומה בהתאם לספר הליקויים. למשל, אדם שחווה פוסט טראומה ועקב כך נמצא באשפוז פסיכיאטרי מלא עם השגחה עשוי לקבל 100% נכות. אדם המקבל טיפול תרופתי, מתקשה לתפקד חברתית ומוגבל בכושר העבודה יקבל 50% נכות. סכום הפיצוי על נכות של 100% עומד כיום על 3,321 ₪ בקצבה חודשית. קביעת אחוזי הנכות נקבעת גם בהתאם לפגיעה בכושר העבודה של הלוקה בהפרעה פוסט טראומטית. אדם שחווה פוסט טראומה לאחר תאונת דרכים יכול לקבל פיצוי של עד 75% מההשתכרות שלו לפני התאונה על פי דרגת הנכות הנפשית שקבע לו הרופא המומחה מטעם בית המשפט בין אם היא זמנית או צמיתה. גם במקרים בהם הנוסע שהיה עם הנהג נפגע או נפטר ולנהג יש פוסט טראומה כתוצאה ממותו של הנוסע, הוא יהיה רשאי לקבל פיצוי כספי. למרות זאת, חברות הביטוח הפרטיות מקשות על הדורשים פיצוי על רקע נפשי ובמיוחד שהאדם איבד את כושר עבודתו ולכן מומלץ לפנות לעורך דין מקצועי העוסק בתביעות אלו.

פיצויים על פוסט טראומה - כמה הם ואיך משיגים

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
ציוד משפטי
עריכת דין
האם חולי קרוהן מקבלים פטור ממס הכנסה?

מחלת הקרוהן היא מחלת מעיים דלקתית שפוגעת במערכת העיכול, במעי הגס, במעי הדק, וכאשר היא חמורה – גם בקיבה ובוושט. אצל רוב החולים הדלקת אינה רציפה וגם הדרגות שלה שונות

סמל משפטי
עורך דין פלילי
כיצד לזהות סימנים של התעללות

הסימנים להתעללות לא תמיד ברורים, לפעמים המחשבה שמשהו חשוד היא כל כך רחוקה ולא עולה על הדעת שקל לפספס שמדובר בהתעללות. התעללות בחוגי המשפחה היא פגיעה פיזית ונפשית. מדובר על

לב על צלחת שבורה
עורך דין גירושין
איך פותחים תיק גירושין?

פתיחת תיק גירושין היא הצעד הראשון בדרך לפירוק הזוגיות. במאמר זה נסביר איך פותחים תיק גירושין ברבנות, מה יכול לקבוע בית הדין הרבני ומתי כדאי לתבוע בבית המשפט לענייני משפחה.

תביעה להטרדה מינית
עורך דין הטרדה מינית
הטרדה מינית בעבודה: כיצד להתמודד עם התופעה?

סביבת העבודה שלנו צריכה להיות נעימה, גם מבחינה פיזית וגם מבחינה בינאישית. כולם צריכים להרגיש בנוח בה, אבל לצערנו קיימים מקרים בהם אנשים מסוימים מפירים זאת. אם הוטרדתם מינית בעבודה