אילו סנקציות קיימות בהוצאה לפועל?

בעל חוב יכול לפתוח הליך בהוצאה לפועל באמצעות מימוש שטר או המחאה, או אם ניתן פסק דין לטובתו. כאשר נפתח לחייב תיק בהוצאה לפועל, נשלחת אליו אזהרה ועליו לפעול תוך זמן מוקצב, ואם לא יפעל – ייאלץ לשאת בתוצאות ובסנקציות שיוטלו עליו מטעם הוצאה לפועל. הסנקציות יכולות להיות צו עיקול, מגבלות כלכליות, ובמקרים חריגים – אפילו מאסר. כל הפרטים במאמר.

 

הוצאה לפועל – איך זה עובד?

הוצאה לפועל היא הגורם שמוציא לפועל את הליך הגבייה. הליך הגבייה מתבצע אם ניתן פסק דין בנושא מטעם בית משפט או שבעל החוב בעל שטר או המחאה שהוא רשאי לממש. בעל החוב יכול להיות אדם פרטי, גורם בעל סמכות ממשלתית, בנק ועוד. אם הבקשה של בעל החוב לביצוע הגבייה מאושרת, מוסד ההוצאה לפועל ישלח אזהרה לחייב וידרוש ממנו לשלם תוך עשרים ימים או לבקש צו תשלומים תוך עשרים ימים. אם אין ביכולת החייב לעשות את אחד משני הדברים הנ"ל, הוא מתבקש להתייצב לחקירת יכולת, על מנת להבהיר להוצאה לפועל מה מצבו הכלכלי ויכולתו לפרוע את חובו. באזהרה מצוין כי אם החייב אינו מבצע אחת מדרישות אלו, אינו מגיע לחקירותיו ולא מוכיח שאינו יכול \ יכול לשלם את חובו, הוא עשוי לקבל מעמד של משתמט מתשלום חובותיו. מעמד זה כרוך בסנקציות מצד מוסד ההוצאה לפועל, שנועדו לאלץ את החייב להישמע לבקשותיהם.

 

סנקציות אפשריות

ישנן מספר מגבלות שרשם ההוצאה לפועל יכול להטיל על חייב שקיבל מעמד של 'משתמט מתשלום חובותיו', וביניהן:

  • מגבלות עסקיות: ביכולת רשם ההוצאה לפועל למנוע מחייב לקחת חלק בהקמת חברה חדשה או להיות מעורב באיזשהו אופן בניהולה. יש לו סמכות להפסיק את מעורבותו בחברה.
  • איסור יציאה מהארץ, או במידה והחייב שוהה בחו"ל, לרשם ההוצאה לפועל יש סמכות לבקש כי יקבל התראה במידה והחייב חוזר לארץ. בהתאם לכך, יכול רשם ההוצאה לפועל למנוע מהחייב לקבל דרכון חדש או תעודת מעבר, או למנוע ממנו להאריך את תוקפם. רק תחת נסיבות חריגות תנאים אלו יופרו.
  • מגבלות כלכליות: בסמכות רשם ההוצאה לפועל לפעול כך שהחייב לא יוכל להשתמש בכרטיסי אשראי מכל סוג, ואפילו למנוע ממנו פעולות כמו משיכת צ'קים או פתיחת חשבון בנק חדש אם שינה את מעמדו ללקוח מוגבל מיוחד בבנק.
  • מאסר: רק במקרה בו החייב לא שילם תשלומי מזונות, יכול רשם ההוצאה לפועל לדרוש עונש מאסר.

כאמור, הסנקציות של הוצאה לפועל אינן משחק ילדים, ויש להימנע מהן בכל מחיר. בעת קבלת האזהרה ממוסד ההוצאה לפועל, יש לפנות לע"וד מידית על מנת להימנע מהגבלות קשות. עו"ד דן מור מזמין אתכם להיוועץ עם משרדנו המנוסה על מנת שנוכל להקל על ההליך הזה עבורכם ככל שאפשר.

איש בכלא

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
להתייעץ נדלן ראשית
עורך דין מקרקעין
כל הסיבות להתייעץ עם עורך דין מקרקעין

נדל"ן מעסיק אתכם והגעתם להחלטה שעכשיו גם אתם רוצים להיכנס כבר למגרש של הגדולים ולעשות עסקת נדל"ן מוצלחת? אם כך, אתם בוודאי מתרגשים. זה לא משנה אם מדובר על עסקה

בהילה בהסכמה ראשית
עורך דין פלילי
מה היא בעילה אסורה בהסכמה

אריק הוא אדם מבוגר, שפגש בצ'אט אינטרנטי את אנה (שם בדוי) – נערה בת 15 וחצי. הם נפגשו מספר פעמים וקיימו במהלכן יחסי מין בהסכמה. אך כשהוריה של אנה גילו

חוזים לא חתומים
עורך דין חוזים
3 דגשים לכתיבת חוזה משפטי מקצועי

הכלכלה היא אולי הדבר החשוב ביותר בחיינו כפי שאנו רואים במגפת הקורונה. אם הכלכלה לא מתפקדת אנו נמצא בבעיה חמורה ואנו נתקשה לתפקד וזהו משהו שאנו חייבים לחשוב עליו. אז

תביעת רשלנות רפואית
עורך דין רשלנות רפואית
רשלנות רפואית – מה אפשר לעשות בנידון?

הבנתם, אחרי הטיפול הרפואי שקיבלתם, שלמעשה הרופא שלכם לא טיפל בכם כמו שצריך? במקום לאבחן את המחלה שלכם מראש כפי שהיא ולתת לכם טיפול מתאים הוא למעשה חשב שמדובר על