באילו מקרים ניתן לבטל צוואה?

יודעי דבר בתחום המשפט יוכלו לציין בפניכם את העקרון שמנחה את ענייני הצוואות. שכן, זה ידוע שזו מצווה לקיים את רצונו של המנוח, תוך יישום הצוואה שזה הותיר אחריו. כאשר המטרה היא לכבד את המצווה גם במותו. עיקרון זה עשוי להישאר בצד, במצבים מסוימים שיוצגו בפניכם במדריך זה. הישארו כאן ותגלו מהם המקרים החריגים שיגרמו לבית המשפט להורות על ביטול צוואה.

 

הקדמה – מהי צוואה?

סביר להניח ששמעתם לא פעם את המושג "צוואה", אך לא בטוח שהכרתם בו מקרוב. אם כך, זו העת לגלות שמדובר במסמך משפטי שמביע את רצונו של אדם שנקרא בשפה המקצועית "מוריש". הצוואה מאפשרת לו לחלק את רכושו לקרובי משפחה, חברים או אנשים אחרים, בהתאם לרצונו.

חשוב לציין שיש צוואות שנחשבות לחוקיות, בעוד אחרות עשויות להתגלות כלא חוקיות, מכיוון שיהיו בהם פגמים צורניים או ניסוח שעשוי להתפרש אחרת. נושא זה יובא בהרחבה בהמשך, משום שיש לו קשר ישיר למקרים שבהם ניתן לבטל את הצוואה.

מבוא

מקרה ראשון: המצווה מבקש לבטל את הצוואה

אחד המקרים הנפוצים שמובילים לא פעם לביטול של צוואה נובע מתוך בקשה של המצווה (בעודו בין החיים). חשוב לציין שמדובר בתהליך שמצריך מסירת הודעה לגורם מוסמך, כדי שניתן יהיה לקבל אישור על ביטול צוואה על ידי בית משפט. ביטול זה יכול לבוא לידי ביטוי בכמה דרכים, למשל, השמדה של הצוואה תוך גריסתה, שריפתה או קריעתה. נדגיש שבמקרים כאלה, נהוג לפנות לעורך דין, כדי שזה יערוך צוואה חדשה יחד עם המצווה.

 

מקרה שני: התגלה פגם בצוואה

כאמור, ניתן להגיש בקשה לביטול צוואה במידה והתגלה בה פגם כלשהו. כלומר, אם גיליתם שהצוואה לא עומדת בדרישות שקבועות בחוק. נדגיש שביטול מסוג זה עשוי לכלול את סעיפי הצוואה או רק חלק מהם. ההחלטה הסופית לגבי ביטול הצוואה אינה נתונה בידיכם המגישים. שכן, בית המשפט אחראי להגיע להחלטות בנושא.

 

רוצים לבטל את הצוואה? כדאי שתסתייעו בעורך דין מומלץ

מצווה שהחליט לבטל את צוואתו או יורשים שגילו טעות בצוואה, צריכים לפנות בהקדם האפשרי לעורך דין מומלץ שבקיא בדיני צוואות. בחרנו להקדיש לנושא חשוב זה פסקה שלמה, כדי להציג בפניכם את האפשרויות השונות שיובילו לעורך דין נחשב.

נציע בהזדמנות זו לקרוא חוות דעת שנכתבו בפלטפורמות מהימנות ברחבי הרשת, למשל: פורומים ורשתות חברתיות. ניתן גם לבקר בלשונית הביקורות של גוגל שמאפשרת לצפות בדירוג שניתן לעורך הדין. כאשר ההמלצה היא לבחור במי שקיבל 4 כוכבים ויותר.

 

השורה התחתונה

עד כאן המדריך שריכז את המידע שנוגע ל – 2 המקרים הנפוצים שבהם ניתן לבטל צוואה. בשלב זה אתם מכירים במידע החיוני ויודעים שתצטרכו להסתייע בשירותיו של עורך מומלץ בתחום הצוואות, משום שמדובר בתהליך מורכב שמצריך היכרות עם החוק.

בוטל

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
בניין מגורים
עורך דין מקרקעין
טיפים משפטיים בנושא בניין משותף

בניין משותף מוגדר בחוק כבניין או מקום מגורים שיש בו יותר משתי משפחות שונות. לפיכך נדרש ועד בית שייצג את כלל הדיירים מול קבלנים ורשויות החוק השונות. קבלו מספר טיפים

עורך דין בעסקאות מקרקעין
עורך דין מקרקעין
למה חשוב להיעזר בעו"ד בשביל עסקאות נדל"ן?

המורכבויות של עסקאות נדל"ן הן מגוונות, וכוללות היבטים משפטיים, פיננסיים ורגולטוריים, שיכולים להיות גורם מרתיע הן עבור משקיעים ותיקים והן עבור רוכשים ראשונים. בלב עסקאות אלו עומדת רשת מורכבת של חוזים, משא ומתן ותהליכי בדיקת נאותות, הדורשים לא רק תשומת לב לפרטים אלא גם הבנה מעמיקה של החוק. זה המקום שבו המומחיות של עורך דין הופכת הכרחית   מורכבות משפטית? בשביל זה יש עורך דין אחת הסיבות העיקריות להעסיק עורך דין בעסקאות מקרקעין היא המורכבות המשפטית שעסקאות אלו טומנות בחובן פעמים רבות. דיני המקרקעין כוללים מגוון חוקים, תקנות ופסיקה, שיכולים להשפיע באופן משמעותי על תוצאות העסקה. מהשלבים הראשונים של עריכת החוזה ועד לשלבים האחרונים של סגירת העסקה, כל שלב נשלט על ידי עקרונות משפטיים שיכולים להיות מאתגרים להבנה ללא הדרכה מקצועית. עורכי דין יכולים לפרש חוקים אלה, לספק בהירות ולייעץ לגבי דרך הפעולה הטובה ביותר לנקוט בכל צומת.   החשיבות של משא ומתן עם עורך דין משא ומתן על תנאים והגבלות הוא מרכיב קריטי בעסקאות נדל"ן.

Lawyer
עורך דין לשון הרע
איך מתנהלים מול עורך דין לשון הרע?

בעידן הדיגיטלי של היום, שבו המידע מתפשט כמו אש בשדה קוצים, הסיכון להיות קורבן להשמצה גבוה מאי פעם. אם אתה מוצא את עצמך במצב שבו אתה צריך להתמודד עם עורך