האם העונש בגין רצח הוא בהכרח מאסר עולם?

רצח הוא עבירה פלילית חמורה ביותר, שהדין עליה הוא מאסר עולם מאחר ומדובר על הריגה מכוונת. אך האם העונש על רצח יכול לשאת בהקלות? על כך במאמר הבא.

 

מהו רצח והעונש הקבוע בחוק עליו?

על פי חוק העונשין בישראל עבירות רצח הן החמורות ביותר מבחינת הענישה במיוחד כשמדובר על רצח מדרגה ראשונה או בכוונה תחילה. זהו אקט שלא ניתן לתקן מאחר והוא בלתי הפיך. נטילת חיים של אדם אחר היא ערך עליון ולכן מתייחסים לרצח במלוא חומרת הדין והעונש הוא כבד. לא רק שמדובר במאסר עולם, אלא גם על קנס כספי גדול. ביחד עם זאת, החוק מקל בתיקי רצח בהתאם למקרה ולנסיבות.

 

האם העונש בגין רצח הוא בהכרח מאסר עולם?

בין אם עבירת הרצח נעשית בידי אדם שעברו הפלילי נקי ובין אם לא, בית המשפט מתייחס לכך בחומרה ואינו מקל על העונש שהוא מאסר עולם. מדובר על 20-30 שנות מאסר בפועל שהנשיא קוצב את עונשן ל-24 שנים. מתוך זה מורידים שליש על התנהגות טובה ולכן ישנם מאסרים המסתיימים ב-16 שנות מאסר בפועל ולאו דווקא ב-24 שנים. זאת אומרת שתמיד העונש יהיה מאסר עולם ולעיתים כמה מאסרי עולם בהתאם לרצח אם מדובר על מספר אנשים.

לפיכך, עורך דין פלילי המסנגר על הנאשם ברצח יכול לסייע בהמתקת העונש כאשר האסיר מתנהג כראוי ולצמצם את המאסר, כאשר נשיא המדינה אחראי להפחית את מספר השנים שהנאשם ירצה בפועל. בנוסף, ניתן לטעון על הריגה בשוגג אם אין לתביעה מספיק הוכחות שהרצח נעשה בכוונת תחילה או שהייתה מאחוריו מחשבה פלילית. במילים אחרות, התביעה צריכה להוכיח שנעשה רצח בכוונת תחילה ובדם קר ולא בשוגג.

 

מהם התנאים בהגדרה החוקית שבאמצעותם ניתן לבסס רצח?

רצח בא לידי ביטוי בהוכחות התביעה כאשר הנאשם החליט בכוונה מראש ליטול חיים של אדם אחר או שהייתה לו כוונה לגרום למוות. בנוסף, אותו אדם היה שפוי בעת הרצח, נשא כלי שבאמצעותו התבצע הרצח והקורבן שלו לא התגרה בו לפני שניטלו חייו. התפקיד של עורך הדין הפלילי הוא למצוא תקדימים משפטיים ולהפוך את פסק הדין על מנת שהמיוצגים שלו לא יישאו בעונשי מאסר ארוכים על אף תנאים אלו. זו הסיבה שעורך הדין צריך להיות מאוד מקצועי ובקיא בכל עבירות הרצח, להכיר את הסייגים בחוק ולהגיע לעסקת טיעון עם התובע שתפחית את העונש.

 

מהם הסייגים בעבירות רצח?

סייגים פירושם מקרים יוצאי דופן שהחוק מפעיל שיקול דעת ועשוי לצמצם את הענישה בגינם. מדובר על עבירות רצח שנעשו בידי אדם עם מוגבלות שכלית, הפרעה נפשית, הגנה עצמית או על רקע של מצוקה נפשית עקב התעללות ארוכה. לאור עובדות אלו ניתן להפחית את העונש או לזכות את הנאשם.

מאחורי הסורגים

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
פטיש
עורך דין גירושין
מי עוזב את הבית בהליך גירושין?

הליך גירושין, מטבעו, מלווה במערכת יחסים עכורה בין בני הזוג. אחת השאלות שעולות היא מי צריך לעזוב את הבית במקרה כזה. יש לחלק את השאלה לשתי תקופות זמן, בהכנות לקראת

אל מי לפנות ראשית
עורך דין מקרקעין
עורך דין נדל"ן – כך תחליטו אל מי לפנות

זקוקים לסיוע כי החלטתם לקנות דירה? אם כך, כדאי שתדעו שיש מספר סוגים של סיועים שיוכלו לעזור לכם. כדאי להתייעץ עם יועץ משכנתאות מקצועי שיוכל לעזור לכם, לדבר עם הבנק

מטבעות
עורך דין ביטוחים
4 טיפים להתמודדות מול חברת ביטוח

תם משלמים כל חודש פרמיה גבוה לחברת הביטוח במשך כל חייכם במחשבה שבעת הצורך חברת הביטוח תשלם לכם. אך כשמגיע הרגע בו אתם זקוקים לעזרה וצריכים לנצל את תגמולי הביטוח