האם חולי קרוהן מקבלים פטור ממס הכנסה?

מחלת הקרוהן היא מחלת מעיים דלקתית שפוגעת במערכת העיכול, במעי הגס, במעי הדק, וכאשר היא חמורה – גם בקיבה ובוושט. אצל רוב החולים הדלקת אינה רציפה וגם הדרגות שלה שונות מחולה לחולה. למרות זאת, לחולי קרוהן מגיעות זכויות. האם גם פטור מתשלום מס הכנסה הוא חלק מהזכויות? על כך במאמר הבא.

 

קצת על הקרוהן

כ-0.46% מתושבי הארץ סובלים ממחלת הקרוהן ומביניהם 77% מבוגרים. זוהי מחלה אימונית מאוד נפוצה שלא ברור כיצד היא פורצת, וההנחה שמדובר בגורמים תורשתיים וסביבתיים. בכל אופן זוהי מחלה שגורמת לא מעט סבל לחולים על אף שאינה רציפה. היא גורמת לכאבי בטן, שלשולים, חום, פיסורה, ירידה במשקל, חוסר בוויטמינים ואף להידבקויות של איברים פנימיים. במידה ולחולה יש עצירויות וסימנים של חסימת מעיים ולחילופין שלשולים מרובים והקאות, עליו לפנות לרופא לאבחון המחלה. הטיפול הוא בסטרואידים ותרופות אחרות. מאחר ומדובר במחלה שנמשכת לכל החיים בהפוגות ואינה ניתנת לריפוי, החולים זכאים להטבות וזכויות כדוגמת פטור ממס הכנסה ונכות מהביטוח הלאומי.

 

זכויות חולי קרוהן בביטוח הלאומי ובמס הכנסה

חולי קרוהן רשאים לבדוק את זכאותם לקצבת נכות מהביטוח הלאומי כאשר הם מאבדים את כושר השתכרותם בשיעור של 50%. במידה ואינם עובדים יהיו זכאים לדמי אבטלה ובמידת הצורך אך לקצבת סיעוד או סיוע בביתם. במקביל, אם נקבעה לחולים אלו דרגת נכות של 90% הם יהיו זכאים לפטור מתשלום מס הכנסה. לא כל החולים יקבלו דרגת נכות גבוהה על מחלת הקרוהן ולכן ניתן להגיע לדרגת 90% בשקלול ליקויים נוספים. למשל, אדם עם מחלת קרוהן, סוכרת ועוד יקבל יותר אחוזי נכות כי יש לו מספר ליקויים. חשוב לדעת שאין צורך להוכיח נכות תפקודית וניתן להמשיך לעבוד כרגיל גם כשיש את המחלה ולקבל פטור מתשלום מס.

 

מה חולי קרוהן צריכים לעשות כדי לקבל פטור ממס?

על חולי הקרוהן לפנות למס הכנסה ולמלא טפסי בקשה לפטור ממס. לטפסים יש לצרף מסמכים רפואיים ולשלם אגרה. לאחר מכן המוסד לביטוח לאומי יזמן את החולים לוועדה רפואית שתקבע את דרגת הנכות בשקלול ליקויים נוספים. מאחר וזהו תהליך שלוקח זמן, החולים יוכלו לקבל החזרי מס רטרואקטיבית מיום קביעת דרגת נכות של 90% ומעלה למשך 7 שנים אחורה. במידה ולא יקבלו את דרגת הנכות הרצויה, יוכלו לערער על ההחלטה תוך 45 יום ולהיבדק שוב.

 

קצבת ניידות לחולי קרוהן

במידה וחולי קרוהן סובלים גם מבעיות נוירולוגיות או אורטופדיות המשפיעות על הניידות שלהם, הם יוכלו לבקש גם קצבת ניידות ולהיבדק בוועדה רפואית של משרד הבריאות. במידה ומקבלים דרגת נכות על ניידות ישנן הטבות נוספות כמו: תו חנייה לנכה, הנחה בארנונה, חשבון טלפון, חשמל ומים, הנחה על רכב חדש ועוד.

שופט

 

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
איש מקצוע
עורך דין מיסים
מהם חקירות כלכליות ומתי נשתמש בהם

חקירה כלכלית היא אחד מהאפשרויות הרלוונטיות והשימושיות ביותר על מנת לאתר את עסקיו או את נכסיו של אדם כזה או אחר. חקירות כלכליות מתבצעות כאשר חברת חקירות או חוקר פרטי

חוק ומשפט
עורך דין גירושין
שלושת השלבים העיקריים של תביעת גירושין

זהו, ניסיתם הכול, ובסוף נפלה ההחלטה הקשה כל כך – מתגרשים. סביר להניח שזוהי הפעם הראשונה שלכם בסיטואציה כזאת, וחוסר הודאות של מה שהולך לקרות רק עוד יותר מקשה עליכם.

חדר ניתוח
עורך דין רשלנות רפואית
רשלנות רפואית בבדיקות בהיריון

רוב הנשים מעידות על כך שאחת מהתקופות הכי מרגשות, יפות ומשמחות בחיים שלהן זו התקופה של ההיריון. יש ציפייה מאוד גדולה, דריכות והרבה תקווה, אך מצד שני, יש גם לא

עוד גירושין טל טאוב
עורך דין גירושין
האם גירושין עקב בגידה שונה מגירושין רגילים?

נישואים יכולים להסתיים ממגוון סיבות, ובגידה היא אחת הנפוצות ביותר. עם זאת, כאשר בגידה היא הסיבה לגירושין, זה יכול להרגיש אישי ורגשי יותר ויש רצון לקבל 'תמורה' גבוהה יותר במסגרת