האם ניתן לשנות מוטב בקופת גמל על ידי צוואה

צוואה חייבת לכלול התייחסות לכול רכושו והונו של האדם אשר מנסח אותה, זאת כולל רכוש כדוגמת נכסים ומטלטלין אך גם כולל קופות גמל לדוגמא או הון הנמצא בפוליסות ביטוח או חיסכון. כחלק מהצטרפות לקופת גמל נדרש פותחה להגדיר מי יהיו המוטבים שלו למקרה בו הוא ילך לעולמו ותידרש החברה המנהלת להעביר את הבעלות ואת הכסף שנצבר בה לאדם אחר, אך האם ניתן לשנות כחלק מהצוואה את מי שזכאי לקבל את הכסף שבקופה?

 

מוטבים בקופת גמל

מוטב בקופת גמל מוגדר על פי רצונו של מי שנחשב כבעל הקופה וזאת בעצם מסדיר מה יקרה לבעלות על הקופה במקרה בו האדם ילך לעולמו. הגדרת המוטבים רלוונטית בכול סוג קופה כדומה לכך באם מדובר בפוליסת ביטוח כלשהיא או אפיק חיסכון כדוגמת פנסיה. הכסף מועבר הלאה כתלות בתקנות ובתנאי החברה והקופה.

 

התייחסות לקופת גמל בצוואה

על פניו, התייחסות לקופת גמל בצוואה היא מחייבת כשם כול שאר הדברים הכתובים בצוואה. לא תמיד יהיה כך הדבר לאור העובדה כי כחלק מההצטרפות לקופת גמל ולבעלות עליה כבר מעוגן דרכה מי ירש את הקופה ולמי תעבור הבעלות. כאשר אנשים מתייחסים לחלוקת ההון שלהם בצוואה על פניו נראה כי קופת גמל היא חלק מהונו ובהתאם לכך אמורה להיות היא מחולקת אך בפועל מדובר בסוג אחר של עיזבון שחלוקתו נקבעת על פי המעוגן בקופת הגמל.

 

שינוי מוטבים בצוואה

למרות שמה שהוגדר בקופת הגמל גובר על פני מה שמוגדר בצוואה מבחינת חלוקת ההון, באם יש התייחסות מפורשת לקופת הגמל מבחינת לדוגמא הכנסתה להיות חלק מהעיזבון אשר מחולק לאחר מותו של מנסח הצוואה ניתן להתייחס על זה כאילו בחר המנוח לשנות את המוטבים לאור העובדה שהכסף שנצבר בקופת הגמל יחולק ביחד עם שאר העיזבון למי שנכתב שצוואה שאמור לקבל אותו.

 

עתירה לבית משפט או התנהלות בנושא

הליכים של צוואה וירושה פעמים רבות מגיעים למקומות לא נעימים מול קרוביו, ומתוך אלו יורשיו של המנוח, לאור העובדה כי לא תמיד המציאות מנקודת מבטו של אחד מהיורשים או הקרובים תואמת את מה שהצוואה קובעת או החוק במדינה מחליט. לאור כך, על כול קונפליקט או אי הבנה בנושא ירושה מומלץ לפנות לקבל סיוע מעורך דין שעוסק בדיני צוואה וירושה ומבין מה גובר על מה וכיצד ניתן לשנות את המצב או דווקא להילחם על להשאיר אותו כמו שהוא.

קופת גמל היא ללא ספק חלק מרכושו של אדם אשר הולך לעולמו והחזיק בה ועל כן נדרש להחליט מי יקבל את הבעלות עליה, ובהתאם לכך גם את כול הכסף שצבר המנוח טרם מותו. ההחלטה בדבר העברת קופת הגמל נתונה בדבר מי שמוגדר כמוטב בקופה, אך יכולים להיות שינויים בהתאם למנוסח בצוואה.

משקל

 

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
עורך דין תעבורה
מהי תקופת ההתיישנות בתביעה בגין תאונת דרכים

השתתפות בתאונת דרכים היא לא דבר קל. תאונת דרכים היא אירוע שמשפיע על המעורבים בו לאורך זמן, בצורה נפשית, פיזית ופסיכולוגית. כתגובה ישירה לנאמר, ישנם אנשים שמעדיפים לא "להתעסק" בתאונה

איש מחזיק כיסים ריקים
עורך דין פשיטת רגל
כיצד מתבצע המבחן התזרימי בחדלות פירעון?

כשבית המשפט בוחן את ההתנהלות הכלכלית של החייב, הוא מעריך אותה לפי הגדרת שווי שמורכבת מעשרות פרמטרים: חובות, תשלומים, קנסות, הוצאות כנגד הכנסות ועוד. הדבר יוצר הערכות לא מדויקות בחלק

שטרות
עורך דין נזיקין
פיצויים בגין הפרת זכות יוצרים

המטרה המרכזית העומדת בפני חוק לזכויות יוצרים היא החשיבות בשימור הבעלות הבלעדית והרוחנית שיש לאדם על היצירות שלו. היצירות יכולות להיות פריטים אומנותיים, מוזיקליים, ספרותיים, קולנועיים, פריטי צילום, וכן גם

בוררות עסקית
חוק עסקים
מתי מומלץ להגיע לתהליך בוררות עסקית?

שותפויות והסכמים עסקיים למיניהם הם חלק מהותי ומרכזי בתרבות הכלכלית המודרנית והמתפתחת בה אנו חיים, ומטבע הדברים, מידי פעם עלולים לצוץ ולהתגלות אי אלו אי הסכמות וקונפליקטים עתידיים. כדי להתמודד