האם אני יכול לתבוע בלשון הרע את המפקד הצבאי?

תביעת לשון הרע נגד המפקד הצבאי יכולה להתבצע רק במישור האזרחי. עם זאת, חשוב עדיין להבין את אופי התביעה, את הייחודיות שלה ואת בעלי המקצוע שמתמחים בנושא ויכולים לסייע לחיילים וחיילות.

 

מהי תביעת לשון הרע?

תביעת לשון הרע היא חלק בלתי נפרד מעולם המשפט. ברמה החוקית, לשון הרע כרוכה בכל הצהרה או פרסום שעלולים לפגוע במוניטין של אדם, ולהוביל להשפלה או קלון. עם זאת, לא כל אמירה שלילית נחשבת לשון הרע.

החוק מציב רף גבוה, כאשר הקביעה האם אמירה מסוימת היא לשון הרע היא עניין של בתי המשפט. החלטות אלו מתקבלות על בסיס כל מקרה לגופו, תוך התחשבות בפרטים של כל מצב. לכן, אם חייל סבור שהמפקד הצבאי השמיץ אותו, התייעצות עם עורך דין המתמחה בלשון הרע היא חיונית. זה נכון במיוחד בהקשר הצבאי, שבו הדינמיקה של לשון הרע יכולה להיות מורכבת יותר.

 

מה מיוחד בתביעת לשון הרע לחיילים?

חיילים נמצאים בסמכות השיפוט של החוק הצבאי ובתי המשפט הצבאיים במהלך שירותם. המעמד הכפול הזה מציב אתגרים ייחודיים, במיוחד בכל הנוגע לענייני פיצויים אזרחיים, לרבות לשון הרע.

דיני הנזיקין האזרחיים, אשר במסגרתם חלה לשון הרע, הינם באחריות המדינה, מה שמגביל את יכולתו של חייל להגיש תביעה אזרחית במקרים של לשון הרע. במקום זאת, לחיילים יש אפשרות להגיש תביעה בגין נזק נפשי שנגרם כתוצאה מלשון הרע לפי חוק אחר, המאפשר תביעות אזרחיות של חיילים בנסיבות מסוימות.

 

מה הפיצוי שמקבלים בתביעה?

שאלת סמכות השיפוט היא שאלה קריטית. בעוד שאזרחים זכאים להגיש תביעות לשון הרע בבתי משפט אזרחיים, עם פוטנציאל פיצוי של עד 70,000 שקל ללא הוכחת נזק, לחיילים עומדת דרך אחרת. למערכת בתי המשפט הצבאיים יש מערכת משלה של אמצעי ענישה, שיכולים לכלול קנסות כספיים, מאסר, או אפילו הרחקה מהיחידה. עם זאת, לגבי לשון הרע ספציפית, גישת הצבא שמה דגש על התייחסות לפגיעה נפשית.

 

איך מנהלים תביעת לשון הרע?

אין לזלזל במורכבות של ניהול תביעת לשון הרע בתוך צה"ל. כמו כן, המניעה העיקרית ללשון הרע לכאורה אינה נעוצה בתביעות אזרחיות אלא בתביעות על נזק נפשי או באמצעות פניות לנציב תלונות החייל, המטפל בנושאים מחוץ לגבולות המשמעת הצבאיים המסורתיים.

כאשר שוקלים לתבוע תביעת לשון הרע, יש חשיבות מכרעת להוכחת הצהרה פומבית בפני אדם אחר מלבד הקורבן. הדבר תואם את הסטנדרטים האזרחיים, כאשר האופי הציבורי של ההצהרה והפוטנציאל שלה לגרום נזק, הם גורמי מפתח.

לבסוף, יש לציין שעליית המדיה החברתית הרחיבה את הזירות שבהן לשון הרע עלולה להתרחש. כיום, בתי המשפט מכירים בכך שהצהרות לשון הרע הנאמרות בפלטפורמות כמו פייסבוק, כפופות לאותה בדיקה משפטית כמו כל היתר.

תביעות דיבה

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
רובים שחורים מוצלבים
עורך דין משרד הביטחון
חוק ההתיישנות תביעה נגד משרד הביטחון

כמו בתהליכים משפטיים אחרים, גם בדינים של תביעות נגד משרד הביטחון ישנו חוק התיישנות. אם חלילה בריאותכם נפגעה כתוצאה מהשירות שלכם בצה"ל, אנחנו מפצירים בכם להתחיל את התהליכים המשפטיים כמה

ביטול חוזה
עורך דין גירושין
איך להתגרש ולהישאר בחיים

.גירושין אינם צריכים להיות מכוערים וקשים,אלא יכולים להסתיים גם בדרכי נועם. כיצד? כל הפרטים – במאמר הבא מתגרשים? זה מה שעליכם לעשות גירושין הוא אף פעם לא עסק פשוט, בעיקר

תהליך תביעה
עריכת דין
4 סיבות להתחיל תהליך של תביעה מול קבלן

העסקת קבלן לפרויקט שיפוץ או בנייה של הבית יכולה להיות השקעה כספית גדולה למדי, ובהתאם קיימת ציפייה לעבודה איכותית בתמורה. עם זאת, לא כל קשרי העבודה בין הקבלן ללקוחות עוברים