מהם העונשים על תקיפת קטין?

תקיפת קטינים היא אחת העבירות החמורות ביותר בספר החוקים הישראלי. מדובר במעשה אכזרי ובלתי נסלח הפוגע בחסרי ישע, שעלול להותיר בהם נזק נפשי וגופני בלתי הפיך. חומרתן של עבירות אלו מתבטאת בעונשים הכבדים שמטיל החוק על מבצעיהן. במאמר זה נסקור את סוגי התקיפות השונים ואת העונשים הקבועים לכל אחד מהם, תוך דגש על אופן הטיפול של מערכת המשפט בתופעה מדאיגה זו.

 

סוגי תקיפות והעונשים בגינן

  1. תקיפה סתם – זוהי תקיפה שאינה גורמת חבלה של ממש, כגון סטירה או דחיפה. על אף שמדובר בעבירה הקלה ביותר מבין עבירות התקיפה, עונשה המרבי עומד על 3 שנות מאסר, שכן היא מופנית כלפי קטין.
  2. תקיפה הגורמת חבלה של ממש – כאשר התקיפה מותירה סימנים על גופו של הקטין, כגון חבורות, שריטות או שברים, מדובר בעבירה חמורה יותר שדינה עד 5 שנות מאסר.
  3. תקיפת קטין או חסר ישע בנסיבות מחמירות – קטגוריה זו מתייחסת לתקיפות אגרסיביות ואכזריות במיוחד, שכרוכות לעיתים בשימוש בנשק או בחפץ מסוכן, וגורמות לפגיעה משמעותית בקורבן, בין אם ברמה הפיזית או הנפשית. העונש המרבי במקרים אלו מגיע ל-7 שנות מאסר.
  4. תקיפה מינית של קטין או חסר ישע – זוהי העבירה החמורה מכולן, הן מבחינה מוסרית והן מבחינה חוקית. היא כוללת כל מגע מיני בקטין, בכפייה או תוך ניצול יחסי מרות ותלות. העונש המרבי על עבירה זו נע בין 20 שנות מאסר למאסר עולם, בהתאם לנסיבות.

ילד שעבר התעללות פיזית

הנחיות לבתי המשפט באשר לענישה

לאור הפגיעה הקשה בערכים החברתיים המוגנים, בתי המשפט נדרשים להעביר מסר חד משמעי נגד תקיפת קטינים, באמצעות ענישה מחמירה שתרתיע עברייניים פוטנציאליים. בפסיקותיהם, שופטים חוזרים ומדגישים שילדים הם נכס יקר שיש להגן עליו בכל מחיר, וכי אלימות נגדם היא בלתי נסבלת.

בנוסף, בתי המשפט מחויבים לתת משקל משמעותי לעדויות הקורבנות ולנזקים שנגרמו להם, ולהעניק להם הגנה מרבית מפני העבריינים. לנפגעי העבירה יש זכות להשמיע את קולם בהליך הפלילי ולדרוש צדק ופיצוי על סבלם.

 

השפעת העבירות על הקורבנות

תקיפת קטינים משאירה צלקות עמוקות בנפשם של הקורבנות. ילדים שחוו התעללות פיזית או מינית, לעיתים מצד אנשים קרובים להם, סובלים מבעיות קשות כמו הפרעות חרדה, דיכאון, קשיי אמון ותפקוד ירוד בלימודים ובחברה. במקרים רבים נזקים אלו מלווים אותם עד לבגרות.

זקוקים לייצוג עורך דין פלילי? לחצו כאן- https://ostern.co.il.

 

לסיכום

תקיפת קטינים היא מכת מדינה שיש להוקיע ולמגר ללא פשרות. מדובר בעבירות מהחמורות ביותר, הפוגעות בערכים בסיסיים של שלום הילד וזכותו לחיים בטוחים, ועל כן העונשים בגינן הם כבדים ביותר. אולם ענישה לבדה אינה מספיקה. נדרשת הירתמות של כל החברה למאבק בתופעה – של מערכות החינוך, רק בדרך של אפס סובלנות כלפי אלימות נגד ילדים, נוכל להבטיח שילדים – התקווה שלנו לעתיד – יוכלו לגדול בביטחון ובשלווה.

ילדה צעירה ומפוחדת יושבת על הרצפה

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
עורך דין מוסמך
עורך דין פלילי
הכול על עולם המשפט המסחרי

מאז שאתם זוכרים את עצמכם כל מה שרציתם היה להיות אנשי עסקים? יש לכם כבר עסק ואתם רוצים להגדיל ולהרחיב אותו? בקרוב אתם חושבים אולי להתחיל לעבוד גם בחו"ל? אם

דיני משפחה
עורך דין משפחה
מה היתרונות של ידועים בציבור לעומת נישואין?

לצד זוגות נשואים רבים בישראל, ישנם גם זוגות המנהלים מערכת יחסים שמוכרת בשם "ידועים בציבור". מערכת יחסים כזו אופיינית מאוד לזוגיות של פרק ב', אך לעיתים היא יכולה להיות גם

האם לשון הרע זו עבירה פלילית?

לשון הרע מתייחסת למעשה של הצהרה כוזבת על מישהו הפוגעת בשמו הטוב. ההשפעה של הצהרות כוזבות יכולה להיות משמעותית, ולהוביל למערכות יחסים פגומות, אובדן הזדמנויות עבודה ומצוקה רגשית. עם זאת,

פטיש
עורך דין גירושין
מי עוזב את הבית בהליך גירושין?

הליך גירושין, מטבעו, מלווה במערכת יחסים עכורה בין בני הזוג. אחת השאלות שעולות היא מי צריך לעזוב את הבית במקרה כזה. יש לחלק את השאלה לשתי תקופות זמן, בהכנות לקראת