מתי עובד שפוטר מעבודתו זכאי לפיצויי פיטורים

פיצויים הם סכום כספי אשר עובדים זכאים לקבל לאחר תקופה מסוימת במקום העבודה, ובמקרה שהם פוטרו ממקום עבודה זה. במקרים מסוימים, עובדים זכאים לקבלת פיצויים גם במקרה שהתפטרו בעצמם ממקום העבודה. עם זאת, לא בכל המקרים שעובדים מפוטרים מעבודתם הם זכאים לפיצויי פיטורים. 

 

מה הם פיצויי פיטורים?

פיצויי פיטורים הם תשלום כספי שהמעסיקים מחויבים לשלם לעובדים כאשר הם מפוטרים תחת נסיבות מסוימות. כאמור, ישנם גם מקרים בהם העובדים שהתפטרו בעצמם זכאים לפיצויים. אצל חלק ניכר מהעובדים בארץ, חלק מפיצויי הפיטורים מופרשים במסגרת הביטוח הפנסיוני על בסיס חודשי.

כמו כן, סכום הפיצויים אותו יקבלו עובדים הזכאים לכך הוא שכר של חודש אחד על כל החודשים בהם עבדו במקום העבודה הנתון, השכר עליו יחושב הסכום הוא השכר האחרון שעובדים קיבלו.

לדוגמה עובד שעבד עשרים חודשים והשכר שלו היה חמשת אלפים שקלים בחודש, במידה והוא זכאי לפיצויים, הסכום שיקבל יהיה עשרים כפול חמשת אלפים – מאה אלף שקלים. כמו כן, כאשר אופי השכר אינו קבוע, השכר עליו יחושב סכום הפיצויים יהיה השכר הממוצע לאורך תקופת העבודה ולאו דווקא השכר האחרון.

 

באילו מקרים עובדים שפוטרו מעבודתם זכאים לפיצויי פיטורים?

כאמור, לא בכל המקרים עובדים שפוטרו זכאים לפיצויי פיטורים, ישנם נסיבות ספציפיות שבהינתן והן מתקיימות הדבר אפשרי:

  • עובדים שפוטרו מכל סיבה לאחר שנת עבודה באותו מקום העבודה –  כמו כן, במידה ועובדים הועסקו דרך חברת קבלן בשלושת החודשים הראשונים ולאחר מכן השלימו שנת עבודה, תקופת עבודתם במקום העבודה תיחשב לשנה והם יהיו זכאים לפיצויי עובדים.
  • עובדים שפוטרו מכל סיבה לאחר קרוב לשנת עבודה באותו מקום העבודה – כדי למנוע מצב בו מעסיקים ירצו לפטר את עובדיהם לקראת שנה כדי להימנע מתשלום פיצויי פיטורים, הוחלט כי גם פיטורים בסמוך לשנת עבודה יזכו את העובדים המפוטרים בפיצויי פיטורים. במקרה בו המעסיק יצליח להוכיח שהעובדים פוטרו מסיבות שאינן ניסיון להימנע מתשלום פיצויים – העובדים המפוטרים לא יקבלו פיצויים.

 

מקרים נדירים בהם עובדים מתפטרים זכאים לפיצויי פיטורים

הגעה לגיל פרישה, מצב בריאותי ייחודי, אחרי קבלת ילד לאימוץ, אחרי קבלת ילד מאם פונדקאית, הרעה בתנאי העבודה, מעבר למקום מגורים מרוחק, מעבר של מקום העבודה למקום מרוחק, שהייה במקלט לנשים נפגעות אלימות, גיוס לכוחות הבטחון, חילופי מעסיקים במקום העבודה. כל אלו, תחת נסיבות מסוימות, יכולים להוות עילה לקבלת פיצויי פיטורים במקרה של עובדים מתפטרים.

 

מקרים חריגים בהם נשללת הזכות לקבלת פיצויי פיטורים

רק במקרים חריגים מאוד ניתן לשלול את הזכות לקבלת פיצויים. כאשר בית הדין קובע שהפיטורים היו תחת נסיבות שמצדיקות פיטורים ללא תשלום פיצויים – העובדים המפוטרים לא יזכו לפיצויים. בנוסף, כאשר הפיטורים היו כתוצאה של עבירת משמעת חמורה גם אז תישלל הזכות לפיצויים.

פיצויים

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
אנשי משפט
עורך דין תעבורה
מהם העונשים על נהיגה ללא רישיון

בית המשפט רואה בחומרה רבה נהגים הנוהגים ללא רישיון בתוקף או בזמן שלילה, בשל הסכנה הרבה שבכך. לכן פרט לשלילת רישיון, בית המשפט יכול לקבוע עונשים נוספים – החל מקנס

עורך דין בעסקאות מקרקעין
עורך דין מקרקעין
למה חשוב להיעזר בעו"ד בשביל עסקאות נדל"ן?

המורכבויות של עסקאות נדל"ן הן מגוונות, וכוללות היבטים משפטיים, פיננסיים ורגולטוריים, שיכולים להיות גורם מרתיע הן עבור משקיעים ותיקים והן עבור רוכשים ראשונים. בלב עסקאות אלו עומדת רשת מורכבת של חוזים, משא ומתן ותהליכי בדיקת נאותות, הדורשים לא רק תשומת לב לפרטים אלא גם הבנה מעמיקה של החוק. זה המקום שבו המומחיות של עורך דין הופכת הכרחית   מורכבות משפטית? בשביל זה יש עורך דין אחת הסיבות העיקריות להעסיק עורך דין בעסקאות מקרקעין היא המורכבות המשפטית שעסקאות אלו טומנות בחובן פעמים רבות. דיני המקרקעין כוללים מגוון חוקים, תקנות ופסיקה, שיכולים להשפיע באופן משמעותי על תוצאות העסקה. מהשלבים הראשונים של עריכת החוזה ועד לשלבים האחרונים של סגירת העסקה, כל שלב נשלט על ידי עקרונות משפטיים שיכולים להיות מאתגרים להבנה ללא הדרכה מקצועית. עורכי דין יכולים לפרש חוקים אלה, לספק בהירות ולייעץ לגבי דרך הפעולה הטובה ביותר לנקוט בכל צומת.   החשיבות של משא ומתן עם עורך דין משא ומתן על תנאים והגבלות הוא מרכיב קריטי בעסקאות נדל"ן.

פשיטת רגל ראשית
עורך דין פשיטת רגל
מה הזכויות שלי במקרה של פשיטת רגל?

צו פשיטת רגל מעביר את הנכסים של החייב לרשות נאמן, אבל זה לא אומר שאין זכויות שאמורות להגן עליו. במאמר הבא נציג את עיקרי הזכויות גם בחדלות פירעון ופשיטת רגל,

עורך דין מוסמך
עורך דין פלילי
הכול על עולם המשפט המסחרי

מאז שאתם זוכרים את עצמכם כל מה שרציתם היה להיות אנשי עסקים? יש לכם כבר עסק ואתם רוצים להגדיל ולהרחיב אותו? בקרוב אתם חושבים אולי להתחיל לעבוד גם בחו"ל? אם