פטורים ממס שבח: הבנת הזכאות וההטבות

הקלישאה אומרת שאנחנו הישראלים לא אוהבים לצאת פראיירים, ו"לזרוק כסף לפח" הוא לבטח אחד המקרים הכי בולטים של לצאת פראייר. לפיכך, אם יש ביכולתנו לשמור לעצמנו את פירות עמלנו שעליהם יגענו כל כך – ודאי נעדיף להגן על רכושנו ולא נרצה לשלם שלא לצורך, ובמיוחד אם הדבר אינו הכרחי. אז אם אפשר לקבל פטור ממס שבח – הרי זה מבורך. בואו נבין את הזכאות וההטבות שלצידה

 

מס שבח – רקע

החוק מחייב את מי שמוכרים מקרקעין בתשלום מס למדינה כנגד השווי שהוא מכניס למוכר. כשמדובר בנדל"ן, תחום שבו היקפי העסקאות גבוהים במיוחד, שוויו של מרכיב מס השבח בעסקה לבדו עלול להגיע עד מאות אלפי שקלים, ולשנות, לפעמים בצורה מהותית, את חלקו של הצד המוכר בעסקה, בדרך של שחיקת הרווח מהעסקה. למרות זאת יש מקום לחיסכון משמעותי עד כדי פטור ממס שבח – חלקי או אפילו מלא.

 

כיצד להשיג פטור ממס?

עסקאות רבות בתחום המקרקעין יכולות להיות פטורות כליל ממס שבח. לכן בהחלט ייתכן שבעזרת תכנון נכון ופעולה זהירה וחכמה, גם אתם תהיו זכאים לפטור מתשלום המס. אילו עסקאות מקרקעין פטורות מתשלום מס השבח? מהי הדרך המיטבית לתכנון העסקה כדי ליהנות מזכאות לפטור? ראשית נבין כיצד מחושב גובה המס, על מה הוא חל ומה ניתן לעשות. נא להכיר: מס שבח. בתרגום חופשי של לשון החוק המשפטית היבשה לעברית מדוברת – אם רכשת מקרקעין ומכרת בסכום שיש בו רווח, המדינה ממסה את ההפרש, כלומר ההשבחה.

 

כיצד להפחית את גובה המס?

החוק מתייחס לכמה הוצאות ככאלה המוכרות לצורך חישוב השבח מהמכירה. לשם כך עלינו להחסיר את מחיר הרכישה מהמחיר שבו נמכור, ומהתוצאה המתקבלת יש להוסיף (או להחסיר, לפי הדרוש) את כלל ההוצאות הקשורות שנכללות ברשימת ההוצאות המוכרות. כך יתקבל הרווח הנקי מהעסקה, כלומר זהו השבח החייב במס שכיום עומד על סך 25%. לדוגמא: אם מכרנו נכס ברווח של חצי מיליון שקלים לעומת המחיר שבו קנינו אותו, והוצאנו מאה אלף שקלים הוצאות מוכרות, הרי שהשבח יעמוד על סך של 400,000 ₪, ושווי המס שנידרש לשלם יעמוד על סך של 100,000 ₪.

 

מה עוד חשוב לדעת?

בעבר המס חושב בדרכים שונות וגובהו לא היה זהה לנהוג היום, כך שכדאי להתייעץ עם עו"ד מתמחה, במיוחד כשמדובר בנכס לא חדש. ישנם גם מקרים שבהם הפטור הוא מלא, כמו למשל בעת מכירת דירת מגורים מזכה. גם משפרי דיור יכולים להיכלל תחת ההגדרות המזכות בפטור. דירות שנקנו בירושה, איחוד דירות ומכירה על ידי מוסד ציבורי – יכולים להקנות גם הם פטור ממס שבח.

 

סיכום

כאמור, החוק מחייב את הצד המוכר בעסקת מקרקעין בתשלום מס שבח למדינה. שבח נקרא חלק הרווח הנקי בעסקה – דהיינו ההפרש שמתקבל בין מחיר הנכס בעת מכירתו לבין מחירו בעת שנרכש, מינוס ההוצאות המוכרות. כיום עומד שיעור המס על 25%. כדאי להכיר את האותיות הקטנות של החוק, או להתייעץ עם עו"ד בקיא, כיוון שהחיסכון הנובע מפטור ממס שבח יכול להתבטא בסכומים אדירים.

מס שבח

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
Lawyer
עורך דין לשון הרע
איך מתנהלים מול עורך דין לשון הרע?

בעידן הדיגיטלי של היום, שבו המידע מתפשט כמו אש בשדה קוצים, הסיכון להיות קורבן להשמצה גבוה מאי פעם. אם אתה מוצא את עצמך במצב שבו אתה צריך להתמודד עם עורך

פציעה בעבודה
עורך דין דיני עבודה
תאונת עבודה – על מה שצריך לדעת

במידה ותעברו תאונה במהלך חייכם בשכירים או עצמאים, ייתכן ותאונה תוגדר כתאונת עבודה. על מנת לדעת מה זכויותיכם ואיזה ערוצים מומלץ למצות – המשיכו לקרוא.   תאונת עבודה – מהי?

האם חובה לראות מגשר בהליך גירושין

הליך גישור גירושין הפך לחלק בלתי נפרד מהמערכת המשפטית המטפלת בנושא, כבר משנת 2016. הגידול במספרי הזוגות הפונים להליכי גירושין משפטיים הוביל לעומס גדול על בתי המשפט ואלה, בתורם, פנו

אלימות כלכלית ראשית
עורך דין פלילי
מה זה אלימות כלכלית

אלימות היא כל צורה של הפעלת כוח על אדם אחר, בין אם באמצעות איומים, קללות או אמצעים פיזיים. צד נוסף של הפעלת אלימות, אשר הינו נפוץ ביותר במשפחות, הוא אלימות