מהי תביעה קטנה ומהו הפיצוי המקסימלי שניתן לקבל?

אין זה סוד כי ההליכים המשפטיים יכולים להימשך זמן רב. בכדי לייעל אותם, מערכת המשפט מעמידה לצדדים המתדיינים את האפשרות לנהל את התביעה במסגרת בית המשפט לתביעות קטנות. מהי תביעה קטנה? ומהו הפיצוי המקסימלי שניתן לקבל? כל זאת ועוד, במאמר שלפניכם

 

מהי תביעה קטנה?

זמני הטיפול בהליכים המשפטיים השונים יכולים להימשך זמן רב ובמסגרת הניסיונות לייעל את התהליכים, מערכת המשפט הסמיכה את בית המשפט לתביעות קטנות לדון בתביעות העוסקות בעיקר בנושאים צרכניים ועד לסכום פיצוי מקסימלי של 37,700 ₪ (סכום המתעדכן מעת לעת).

הרשאים להגיש תביעה קטנה הם כל אדם, לרבות אלו שאינם תושבים או בעלי אזרחות ישראלית וכן עוסק מורשה או עוסק פטור (חברה בע"מ אינה רשאית להגיש תביעה קטנה). במהלך שנה קלנדרית ניתן להגיש עד 5 תביעות קטנות ובכל מקרה, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ תביעה קטנה בכדי למקסם את סיכויי הצלחת התביעה שלכם.

תְבִיעָה

מהם היתרונות של הליך תביעות קטנות?

הליך מהיר, פשוט ונוח

אחד היתרונות הבולטים של הליך תביעות קטנות הוא שמדובר בהליך מהיר (נמשך לרוב חודשים ספורים), פשוט ונוח, שאינו דורש ידע משפטי והבנה מעמיקה בתחום.

 

עלויות נמוכות

עלויות ניהול תביעה קטנה (תשלום אגרה, הוצאות משפט ועוד), נחשבות לנמוכות למדי בהשוואה להוצאות ניהול תביעה רגילה.

 

האם ניתן לקבל ייעוץ משפטי בתביעות קטנות?

כדאי לדעת כי בתביעות קטנות לא ניתן להיות מיוצג על ידי עורך דין, אך בהחלט ניתן לפנות לגורם מקצועי, כמו לדוגמה מרכזי יד מכוונת, שם יכוונו וילוו אתכם לאורך כל התהליך, החל משלב גיבוש התשתית הראייתית והכנת כתב התביעה ועד להגשה נכונה ומסודרת של כתב התביעה.

 

כיצד מגישים תביעה קטנה?

הליך הגשת תביעה קטנה מורכב מכמה שלבים פשוטים:

 

הגשת כתב התביעה בבית המשפט לתביעות קטנות

כתב התביעה צריך לכלול את כלל המסמכים הרלוונטיים (חשבונות, קבלות וראיות נוספות) ולהיות מוגש (באופן פיזי או מקוון) ב – 3 עותקים בבית המשפט הנמצא באזור השיפוט שלכם (בהתאם לאזור המגורים או מקום המעשה נשוא התביעה).

 

תשלום אגרה

אגרת בית המשפט עבור תביעות קטנות הינה בגובה 1% מסכום התביעה ולא פחות מ – 50 ₪.

 

החלטת בית המשפט

לאחר הגשת כתב התביעה, עומדת לנתבע הזכות להמציא כתב הגנה תוך 30 ימים ממועד קבלת כתב התביעה. בשלב הבא, בית המשפט יקבע מועד דיון ובסיומו, תתקבל החלטת בית המשפט תוך מספר חודשים.

 

לסיכום

תביעה קטנה היא הליך משפטי מהיר ונוח, במסגרתו ניתן לתבוע עד לסך פיצויים מקסימלי של 37,700 ₪ (סכום המתעדכן מעת לעת). הגשת תביעה קטנה מורכבת ממספר שלבים פשוטים ועל אף שלא ניתן להיות מיוצג על ידי עורך דין, ניתן בהחלט לפנות לקבלת ייעוץ מקדים, באופן שיסייע לנו למקסם את סיכויי הצלחת התביעה.

תביעה קטנה

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
זכויות לאחר פיטורים
עריכת דין
הכירו את הזכויות שלכם לאחר פיטורים

עולם העבודה והתעסוקה הוא מורכב ביותר. במיוחד כשמודבר בפן האישי של הדברים. זה אף פעם לא נעים לסיים במקום העבודה בין אם התפטרתם או פוטרתם, אך חשוב להמשיך קדימה בראש

ביטוח רפואי
עורך דין ביטוחים
אתם סובלים ממחלה קשה? חשוב שתכירו את זכויותיכם!

בעוד שתאונה או צורך בניתוח הם מקרים נפוצים שיכולים להביא אתכם לבעיות כלכליות וקשיי התמודדות מסוימים, ישנן מחלות קשות שמשפיעות עמוקות על החיים ומייצרות, חס וחלילה, מצב רגשי, כלכלי ורפואי