3 דרכים להשיג פטור ממס הכנסה

מדינת ישראל היא מדינה עם חקיקה סוציאלית מתקדמת שנועדה להגן על החלשים ביותר בחברה. המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף המרכזי שבאמצעותו המדינה מעבירה קצבאות שונות למגוון אוכלוסיות מוחלשות. כחלק מהמחויבות של המדינה לדאוג לחלשים הוסדרו דרכים שבהם ניתן לקבל פטור ממס הכנסה לאוכלוסיות מוגדרות העומדות בתנאים והפטור ניתן ליחיד הזכאי לכך. במאמר זה נדון בנכות רפואית, נכי עבודה, ונכי צה"ל.

 

נכות רפואית

הדרך הנפוצה ביותר להשגת פטור ממס הכנסה עוברת בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי לקביעת אחוזי נכות המזכות בפטור. הוועדה עוסקת בין היתר בחולים עם מחלה קשה אחת וכאלו הסובלים ממספר מחלות המובילות למצב רפואי ירוד. נכות מצטברת של 90% ממספר מחלות שונות ניתנת, במידה ואחת מהן גורמת ל- 40% נכות. הרחבה לגבי פטור ממס הכנסה ראו כאן.

 

נכות מעבודה

הדרך השנייה להשגת פטור ממס הכנסה היא דרך נכות מעבודה. בסוג זה של נכות, בקביעת הזכאות לפטור ממס הכנסה דנות הועדות של המוסד לביטוח לאומי לעניין נכות כללית, נפגעי עבודה, נפגעי פעולות איבה וזכויות מתנדבים. וועדה זו תבדוק אם הנכות נגרמה כתוצאה מפגיעה בעבודה, ובהתאם לליקויים הרפואיים וחומרת המצב הרפואי היא תקבע את דרגת הנכות.

 

נכי צה"ל

דרך נוספת להשגת פטור ממס הכנסה היא באמצעות הוועדות של משרד הביטחון. אלו עוסקות באנשי כוחות הביטחון שנפגעו כתוצאה או במהלך שירותם. הוועדה היא שקובעת את אחוזי הנכות של נכי צה"ל וההטבות והפיצויים שהוגדרו בחוק הפיצויים ניתנות בהתאם. הרף העליון של אחוזי הנכות שנקבעים על ידי הוועדה  הוא של -30% נכות ומעלה והוא הרלוונטי לפטור ממס.

 

וועדות רפואיות

הוועדות הרפואיות פועלות באופן דומה וההבדלים ביניהם הוא בעיקר בסוגי הפגיעות והמצבים הרפואיים בהם הם מתמחות. הוועדות מקבלות את החלטותיהם על פי המסמכים הרפואיים שמוצגים בפניהם ולאחר שהקשיבו לדברי המופעים בפניהם. רופאי הוועדה רשאים לבצע בדיקות גופניות במעמד הזימון והעומד בפני כל וועדה רשאי לדרוש שזו תיעשה בנוכחות מלווה מטעמו.

 

חברת ליווי

על מנת להתכונן להופעה בפני הוועדה כראוי ניתן כיום להיעזר בשירותים של חברות למיצוי זכויות רפואיות המתמחות בכך. החברות יכולת לסייע, הן בהכנת התיק וביצירה של המסמכים הרפואיים הנחוצים והן בהכנת האדם להופעה עצמה, על מנת להשיג את הזכאות. גובה התשלום שמותר לחברות הליווי לגבות בעבור שירותיהן הוסדר בחוק.

 

סיכום דרכים לפטור

לסיכום הנושא, במאמר זה התמקדנו בשלושה דרכים שונות להשיג פטור ממס הכנסה. הדרכים בהם עסקנו הם, נכות רפואית באמצעות הוועדה של ביטוח לאומי, נכי עבודה דרך הוועדה לעניין זה ונכי צה"ל דרך הוועדות של משרד הביטחון. כפי שציינו, הזכאות לפטור ממס הכנסה תלויה בגובה הנכות שקובעת כל וועדה. הכנה מקדימה וליווי מקצועי יכולים לסייע לכם בהליכים אלו.

פטור ממס הכנסה

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
חוֹק
עורך דין לשון הרע
מתי אדע לפנות לעו"ד לשון הרע?

בעידן המודרני שבו אנו חיים, אופן העברת המידע הפך להיות הרבה יותר פשוט ונגיש, ועם כל היתרונות הכרוכים בכך אסור לשכוח גם את הסיכונים והחסרונות. שימוש בלשון הרע יכול להתבצע

להתייעץ נדלן ראשית
עורך דין מקרקעין
כל הסיבות להתייעץ עם עורך דין מקרקעין

נדל"ן מעסיק אתכם והגעתם להחלטה שעכשיו גם אתם רוצים להיכנס כבר למגרש של הגדולים ולעשות עסקת נדל"ן מוצלחת? אם כך, אתם בוודאי מתרגשים. זה לא משנה אם מדובר על עסקה

פציעה בעבודה
עורך דין דיני עבודה
תאונת עבודה – על מה שצריך לדעת

במידה ותעברו תאונה במהלך חייכם בשכירים או עצמאים, ייתכן ותאונה תוגדר כתאונת עבודה. על מנת לדעת מה זכויותיכם ואיזה ערוצים מומלץ למצות – המשיכו לקרוא.   תאונת עבודה – מהי?

תביעה להטרדה מינית
עורך דין הטרדה מינית
הטרדה מינית בעבודה: כיצד להתמודד עם התופעה?

סביבת העבודה שלנו צריכה להיות נעימה, גם מבחינה פיזית וגם מבחינה בינאישית. כולם צריכים להרגיש בנוח בה, אבל לצערנו קיימים מקרים בהם אנשים מסוימים מפירים זאת. אם הוטרדתם מינית בעבודה