4 דוגמאות לניצול יחסי מרות בעבודה

יחסי מרות בין אנשים שונים הם חלק מהיחסים התקינים בכל חברה. יחסי מרות הם בעצם מצב בו ניתן לאדם אחד כוח על האדם האחר כחלק מיחסי עבודה, יחסים טיפוליים ואפילו יחסי הורים וילדים. במרבית המקרים משתמשים בעלי הכוח ביחסי מרות בכוח שניתן להם על ידי מעמדם בצורה סבירה ותקינה יחסית, ולא נגרמת שום בעיה עקב כך.

עם זאת, לעיתים בעלי הכוח מנצלים את יחסי המרות בצורה לא תקינה לשם קבלת טובות הנאה שונות. במקרים אלו ישנה בעיה שיש צורך בתיקונה. ריכזנו עבורכם 4 דוגמאות לניצול יחסי מרות במקום העבודה.

 

מה הם יחסי מרות בעבודה

יחסי מרות הם כאמור כוח לא שוויוני בין שני אנשים או יותר. במקומות העבודה יחסי מרות מתבטאים בדרך כלל בשרשרת היררכית של הניהול, כלומר מנהל יהיה ביחסי מרות עם העובדים שלו. עם זאת, יחסי מרות לא מוגבלים ביחס ישיר – גם במקרה של מנהל שאינו מנהל ישיר, או במקרה של בעל תפקיד עם סמכות רבה שאינו מנהל, יתקיימו יחסי מרות בין שני הצדדים.

ניצול של יחסי מרות לשם ביצוע עבירות מין הוא חמור מאוד וניתן לטפל בו בשני מישורים שונים. לדוגמא במקרה של הטרדה מינית על ידי מנהל ישיר, ניתן להגיש תלונה במשטרה, וכמו כן ניתן להגיש תביעת הטרדה מינית במישור האזרחי לפי פקודת הנזיקין. כנסו לאתר המומחים ללא מגבלות כאן.

 

הטרדה מינית על ידי מנהל

הטרדה מינית על ידי מנהל ישיר של העובד או העובדת היא אחת מהדוגמאות הנפוצות ביותר לניצול יחסי מרות במקום העבודה. הטרדה מינית היא שם כולל למספר התנהגויות שכולן מהוות ניצול יחסי מרות ועבירה פלילית.

 

התייחסות מבזה למיניות של עובד

התייחסות למיניות של עובד במקום העבודה היא פסולה ולא ראויה. הדבר נכון על אחת כמה וכמה כשמדובר בהתייחסות משפילה ומבזה לאותם עובד או עובדת. התייחסות זאת יכולה להיות בצורה פרטית, ציבורית בעל פה או באמצעות שימוש באמצעיים טכנולוגיים שונים.

 

בקשת טובות הנאה מעובד

בקשת טובות הנאה מיניות מעובד או עובדת תיחשב בכל מקרה כניצול יחסי מרות. החוק רואה את העובד שנמצא תחת יחסי מרות כאדם שנמצא תחת לחץ, ושחושש שאם לא יסכים לתת את טובת ההנאה, הדבר יפגע בפרנסתו.

 

פרסום תמונות או סרטונים בעלי אופי מיני

מאז עלייתן של קבוצות אנונימיות לשליחת מסרים מיידיים כמו טלגרם, ומאז שלכל אדם יש בידיו מצלמת וידיאו וסטילס משוכללת, החלה תופעה מכוערת של הפצת סרטונים או תמונות בעלות אופי מיני לקבוצה גדולה של משתתפים. התנהגות זאת היא תקיפה מינית לכל דבר ועניין וההשלכות שלה על הקורבן יכול להיות חמור מאוד.

הדבר נכון שבעתיים בעת שמדובר על פרסום שכזה תוך כדי ניצול יחסי מרות. הענישה סביב עבירות אלו הוחמרה מאוד בשנים האחרונות תוך כדי ניסיון להילחם בתופעה מכוערת זו.

תביעת הטרדה מינית

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
תהליך תביעה
עריכת דין
4 סיבות להתחיל תהליך של תביעה מול קבלן

העסקת קבלן לפרויקט שיפוץ או בנייה של הבית יכולה להיות השקעה כספית גדולה למדי, ובהתאם קיימת ציפייה לעבודה איכותית בתמורה. עם זאת, לא כל קשרי העבודה בין הקבלן ללקוחות עוברים

שטרות
עורך דין נזיקין
פיצויים בגין הפרת זכות יוצרים

המטרה המרכזית העומדת בפני חוק לזכויות יוצרים היא החשיבות בשימור הבעלות הבלעדית והרוחנית שיש לאדם על היצירות שלו. היצירות יכולות להיות פריטים אומנותיים, מוזיקליים, ספרותיים, קולנועיים, פריטי צילום, וכן גם

הגשת טופס
נוטריון
מהו אישור חיים ואיך נוטריון יעזור

במדינת ישראל, נוטריון הוא זה המוסמך לאמת בחתימתו כי האדם שעומד ונמצא לפניו הוא אכן מי שהוא טוען שהוא, והנוטריון הוא זה שבעל הסמכות לאמת את אישור החיים. לכן, אם